اشتراك خبرنامه‌
پست الكترونيكي:

اخبار مرتبط با كنكور

01/08/1391

عدم توازن ميان رشته‌هاي تحصيلي و بازار كار/ لزوم حذف كنكور كارداني به كارشناسي

عضو هيئت رئيسه فراكسيون دانشگاهيان مجلس گفت: توازن بين عرضه رشته هاي تحصيلي و محتواي آن با نيازهاي دانشجويان و بازار كار به هم خورده است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا تابش در مراسم آغاز دوره دكتراي شيمي فيزيك دانشگاه پيام نور اردكان با بيان اينكه توازن بين عرضه رشته هاي تحصيلي و محتواي آن با نيازهاي دانشجويان و بازار كار به هم خورده است، خواستار برنامه ريزي جامع و پويا متناسب با واقعيات امروز جامعه شد.

نماينده مردم اردكان در مجلس افزود: ميزان رضايتمندي از وضعيت دانشگاه‌ها به عنوان حلقه واسط علم آموزي و عملگرايي در تامين نيازهاي بازار كار، يكي از شاخصه هاي بررسي كاركردهاي دانشگاه‌ها به شمار مي رود.

تابش با بيان اينكه به طور غيررسمي اعلام مي شود كه امسال حدود 500 هزار نفر ظرفيت خالي در دانشگاهها اعم از دولتي و غيردولتي وجود دارد، با طرح پرسش از چرايي اين موضوع گفت: تناسب بين عرضه رشته هاي تحصيلي و تقاضا كمرنگ شده و توازن در محتواي آموزشي با نيازهاي آموزشي دانشجويان به هم خورده و حتي در رشته هاي كاربردي، مباحث نظري و تئوريك بيشتر مطرح است.

وي ادامه داد: هزينه هاي تصاعدي و كمرشكن تحصيل، عدم ارائه برنامه كلان براي پيوند دانشجويان با بازار كار كه آينده مورد نظر آنان را در ابهام قرار داده و گذر جامعه از جواني به سمت ميانسالي از دلايل ديگر ظرفيتهاي خالي دانشگاه‌هاست.

نماينده مردم اردكان با تاكيد بر برنامه ريزي جامع و پويا براي رفع اين چالش‌ها گفت: با حذف كنكور دوره‌هاي كارداني به كارشناسي مي توان بخشي از اين ظرفيت خالي را پر كرد.

وي داير كردن دوره هاي تحصيلات تكميلي را كاري ارزنده و براي تداوم حيات واحدهاي آموزش عالي در شرايط فعلي امري ضروري دانست و افزود: نيازهاي جامعه در بخشهاي مختلف بايد مورد ارزيابي قرار گيرد و بر اساس آن در تدوين محتوا و رشته هاي تحصيلي براي تربيت متخصصان برنامه ريزي شود.

عضو هيئت رئيسه فراكسيون دانشگاهيان مجلس با اشاره به وضعيت دانشگاه‌ها از لحاظ امكانات اموزشي، آزمايشگاهي و كارگاهي، به شاخص تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه‌هاي دولتي به ميزان يك به 18، غيرانتفاعي يك به 40 و پيام نور يك به 250 اشاره و تاكيد كرد نبايد كيفيت آموزش فداي كميت آن شود.

تابش با ابراز خرسندي از پذيرش دانشجوي دوره دكتراي شيمي فيزيك در اردكان به عنوان اولين مركز شهرستاني پيام نور كشور، برخي اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش عالي شهرستان اردكان را عنوان و ابراز اميدواري كرد: در سال تحصيلي جديد، مجتمع آموزش عالي اردكان به دانشگاه سراسري ارتقا يابد.

منبع: خبرگزاري مهر

موضوع: رشته‌هاي تحصيلي

امتياز: 1 تعداد رأي: 1

امتياز دهيد:

نظرات:

نام شما: *
نظر شما: *
حاصل عمليات: ۸ + ۳ =

بسياري از افرادي كه خبر فوق را خوانده‌اند، به اين اخبار نيز علاقمند بوده‌اند:


اخبار مرتبط:


آموزشگاه‌ها مدارس دبيران ناشران كتاب‌ها اخبار مقاله‌ها سايت‌هاي مرتبط اخبار همكاران
صفحه‌ي اصلي درباره‌ي ما تماس با ما جست و جو نظرات پرسش‌هاي متداول تعرفه‌ي آگهي