اشتراك خبرنامه‌
پست الكترونيكي:

اخبار مرتبط با كنكور

30/03/1390

توكلي: حذف كنكور كار را سخت مي‌كند/ سهميه بندي بعد از حذف كنكور هم هست

دكتر حسين توكلي: ما در برگزاري كنكور در جايگاه بهتري نسبت به كشورهاي ژاپن، چين و تركيه هستيم.

 

كنكور، داغترين دغدغه نوجوانان 15 تا 18 ساله، به وعده حذف هنوز پايبند نبوده است. يعني حداقل تا دو سه سال آينده، آزمون سراسري راه اصلي ورود به دانشگاه هاي معتبر و مادر ايران است. اما در اين سالها بر كنكور چه گذشته است؟ 

دكتر حسين توكلي، مشاور عالي رييس سازمان سنجش تاكنون 40 كنكور برگزار كرده است. او هفته گذشته ميهمان ويژه خبرآنلاين بود. آقاي كنكور از برگزار كنندگان اولين كنكور سراسري است. در اين گفت و گو با دكتر توكلي درباره تجربياتش در برگزاري دوره هاي مختلف كنكور سراسري در ايران، شيوه هاي اتخاذ شده در برگزاري آزمون و خطاها و تفسير شيوه ها و روش هاي اجرايي در طول 40 سال گذشته و نيز درباره حذف كنكور در سالهاي آتي و وظايف سازمان سنجش در روند جذب دانشجو بدون كنكور سخن گفتيم.

او در سال 1350 و همزمان با ايجاد مركز آزمون شناسي در سازمان سنجش، مشغول به كار شد. سه سال بعد مسئوليت ثبت نام رشته هاي جداگانه دانشگاه ها را برعهده داشت. با آغاز انقلاب فرهنگي بانك تست را نيز ايجاد كرد. تا پيش از اينكه سازمان سنجش به اداره كل گزينش دانشجو تغيير يابد رئيس آن مركز بود. پس از اين تغيير معاون اداره كل گزينش دانشجو شد. با ايجاد دوباره سازمان سنجش در سال 67 در سمت معاون اجرايي سازمان به كار مشغول شد تا بهمن سال 89 در اين سمت فعال بود و در شش ماه گذشته هم به عنوان مشاور عالي سازمان به فعاليت در اين سازمان فعاليت ادامه مي دهد. از آغاز بوجو آمد سازمان سنجش 16 رئيس در آن فعال بودند و دكتر توكلي با 14 تن از اين روئسا همكاري داشته است.

دكتر توكلي در كنكور كافه خبر هم شركت كرد و البته دو پاسخ اشتباه داشت!

40 سال از برگزاري اولين كنكور مي گذرد، حرف حذف كنكور هم بسيار جدي است. به نظر شما آسيب هاي حذف كنكور چيست و راهكار هايي كه در برابر اين آسيب ها پيش مي آيد چگونه است. اصلا حذف كنكور، مذيتي دارد؟ 
بهتر است تاريخچه اي را بازگو كنم؛ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي قبل از ايجاد سازمان سنجش دانشجويانش را بطور مستقل مي پذيرفتند. آنها شرايط و ضوابطي را اعلام مي كردند و داوطلباني كه اين شرايط را داشتند جذب مي كردند. به همين ديل گاهي اتفاق مي افتاد كه يك فرد در چند دانشكده شرايط پذيرش پيدا مي كرد. برخي از دانشگاه ها در گروه هاي مختلف آموزشي نيز پذيرش دانشجو داشتند. يكي ديگر اين مشكلات اين بود كه افراد براي شركت در آزمون دانشگاه مورد نظر بايد به شهرستانها و استانهاي مختلف مي رفتند. حتي براي درياف كارت ورود به جلسه نيز نيازمند سفر به محل دانشگاه بودند.اين رفت و آمد و اقامت در آن شهر هزينه و مشكلات فراواني به همراه داشت.

اين شرايط تا پيش از سال 1348 بود؟
بله .زماني هم كه دانشگاه ها نتايج را اعلام مي كردند شاگردان خوب مي توانستند در چند دانشگاه جذب شوند اما بايد در يك محل قبول مي شدند. به همين خاطر ظرفيت ها خالي مي ماند. اين روند تا سال 45يا 46 ادامه داشت.در اين سالها گروهي از سوي وزارتخانه و شوراي دانشگاه ها مسئوليت پيدا كردند تا امتحان چند دانشگاه را بطور متمركز برگزار كنند. اين امتحانات براي چند دانشگاه بويژه دانشگاه هاي تهران برگزار شد. از اين تاريخ به  بعد وزارت علوم تحقيقات و فن آوري فعلي تصميم گرفت براي سر و سامان دادن به امر پذيرش دانشجو مركزي را ايجاد كرد تا اختصاصي براي پذيرش و معرفي دانشجو فعال شود. اساس نامه سازمان سنجش كشور كه در آن زمان به نام مركز آزمون شناسي شناخته مي شد در سال 1347 تصويب شد. اولين ازمون سراسري در سال 1348 برگزار شد.البته در اين ازمون سراسري دانشگاه هاي محدودي شركت كردند.برخي دانشگاه ها ازجمله دانشگاه شيراز و صنعتي شريف و بسياري از دانشگاه هاي ديگر جزو اين دانشگاه ها نبودند.

آماري از تعداد شركت كنندگان ان دوره در اختيار داريد؟
مركز آزمون شناسي اولين كنكور سراسري را با 47 هزار و 773 داوطلب در سال 48 برگزار كرد. داوطلبان با توجه به ويژگي هايي كه اعلام كرده بودند از جمله  نوع مدرك ديپلمشان مي‌توانستند انتخاب‌هاي خودشان را انجام  دهند.  اولين آزمون، مثل آزمون دكتري فعلي برگزار شد. دانشجويان در يك روال و زمان مشخصي به دانشگاهها معرفي مي شدند. اين معرفي و عملكرد سازمان آزمون شناسي سبب شد كه در سالهاي بعد دانشگاه هاي بيشتري به ما اعتماد كنند و واگذاري امر پذيرش دانشجو را به سازمان سنجش بسپارند.تا جايي كه در سال 1354 همه دانشگاه ها و موسسات اموزش عالي و مراكزي كه براي استخدام كارمند مي گرفتند تمايل داشتند تا از طريق مركز ازمون شناسي متقاضيانشان را جذب كنند. از اين رو ضرورت ايجاد مي كرد كه تشكيلات وسيعتري به نام سازمان سنجش ايجاد شود.

در آن سالها شما در اين حوزه فعاليت مي كرديد؟
در سال 50 من با برخي از همكاران تشكيلات سازمان سنجش را طراحي و به راه انداختيم. در سال 54 سازمان سنجش تمام شرايط براي پذيرش دانشجو و پذيرش كاركنان و آزمون استخدامي را به انجام مي رساند. اين سازمان تا سال 61 نيز به كار خود ادامه داد. از اين سال به بعد سازمان به اداره كل گزينش دانشجو تبديل شد و در حوزه معاونت دانشجويي وزارت علوم به عنوان يك اداره كل فعاليت مي كرد. پس از انقلاب فرهنگي موجبات شكل گيري اين سازمان در سال 1367 فراهم و به تصويب رسيد.و در سال 1378 نيز اين قانون مورد بازنگري قرار گرفت. به تازگي هم تشكيلات جديدي براي آن پيش بيني شده است كه انشالله پس از تصويب با توجه به شرح وظايف مطرح شده در آن ، سازمان قادر است اين شرح وظايف را دنبال كند. 

حسين توكلي

تاكنون سازمان سنجش چند كنكور برگزار كرده است؟
تا كنون سازمان سنجش 40 ازمون سراسري برگزار كرده است. و ازمون سراسري سال 1390 ، چهل و يكمين آزمون سراسري بحساب مي آيد. آزمون كارشناسي ارشد كه از سال 1368 بطور متمركز توسط سازمان انجام شده است تاكنون 22 بار بوده است. 

اما آزمون به يك منوال برگزار نشده است.
همه ساله پس از برگزاري آزمون ها نتايج آنها ارزيابي مي شود و برنامه ريزي لازم براي سال بعد صورت مي گرفت. به همين دليل همواره شاهد تغيير در شيوه اجرايي و برگزاري آزمون هستيم .مثلاً زماني آزمونهاي اختصاصي و عمومي برگزار مي كرديم.در دوره اي تاثير معدل امتحانات نهايي را داشتيم.حتي دربرخي سالها معدل ضريب پنج داشت.گاهي اوقات بر اساس گروه هاي آموزشي و آزمايشي اين كار انجام مي شد گاهي اوقات هم در گروه هاي آزمايشي زير گروه هاي آزمايشي را نيز لحاظ مي كرديم. اين ها تغييراتي بود كه همه ساله ايجاد مي شد. بطوري كه در سال 1354 بحثي مطرح شد كه چرا سازمان سنجش قصد دارد امتحان برگزار كند.آنها معتقد بودند بهتر است سازمان سنجش يك آزمون همگاني برگزار كند و كارنامه اي به شركت كنندگان داده شود كه شامل نمرات و معدل و رتبه داوطلب باشد.در آن سال پذيرش توسط خود دانشگاه ها انجام مي شد.به عبارتي مي توان گفت كه دانشگاه ها آزادي عمل بيشتري داشتند.از آنجايي كه سازمان معرفي نهايي دانشجويان را انجام نمي داد افراد مي توانستند از چند دانشگاه پذيرش بگيرند.اين طرح معايبي هم داشت از جمله اينكه هر داوطلب مي توانست در يك دانشگاه ثبت نام كند پس دانشگاه بايد ليست هاي چندين باره اي براي تكميل ظرفيت اعلام مي كردند. ديگر عيب آن سليقه اي عمل شدن آن بود.كما اينكه ما شاهد اين نوع شكايت ها نيز بوديم. زيرا افردي با وجود داشتن شرايط پذيرفته شدن در دانشگاه به دلايلي خاص جذب دانشگاه مورد نظر نمي شدند. به همين دليل در سال 1355 وزارت علوم تصميم گرفت تا امر پذيرش و برگزاري آزمون بر عهده سازمان سنجش باشد.اين روند تا قبل از انقلاب فرهنگي ادامه داشت.

در دوران انقلاب فرهنگي فعاليت ها سازمان به چه كارهايي محدود مي شد؟

با شروع انقلاب فرهنگي در سال 59 و 60 امر پذيرش دانشجو صورت نگرفت.اما سازمان سنجش در اين دو سال كارنامه ارزي دانشجويان خارج از كشور را داير كرد.و اطلاعات را در اختيار حوزه معاونت دانشجويي قرار مي داد..حتي در اين ميان اقدام به صدور مجوز هاي مسكن كرديم. 

پس از انقلاب فرهنگي مقوله سهميه بندي شكل جدي و اساسي به خودش گرفت اين سهميه بندي ها در آغازبه چه شكلي بود؟

پس از انقلاب فرهنگي دگر گوني ارزشمندي در امر پذيرش دانشجو بوجود آمد. يكي از اين دگرگونيها ،سهميه بندي بود.تا پيش از اين همه شركت كنندگان به شكل سهميه آزاد شركت مي كردند.البته براي برخي از استانها مانند استان سيستان و بلوچستان ظرفيت ويژه اي در نظر گرفته شده بود امااز آنجايي اينكه همه امكانات آموزشي در كشور يكسان نيست ،افرد مستعدي در سراسر كشور زندگي مي كنند بخاطر داشتن محدوديت هاي آموزشيشان قادر به رقابت با ديگران نيستند. در انقلاب فرهنگي تدابيري براي اين گروه از داوطلبان انديشيده شد. اين امكانات در 54 پارامتر آمده بود.در ابتدا ما پنج سهميه منطقه اي داشتيم.به اين ترتيب داوطلبان هر منطقه به نسبت جمعيتشان با خودشان رقابت مي كردند.از سوي ديگر گزينش عادلانه اي نيز به عمل مي آمد.اين پنج منطقه بعد ها به سه منطقه تقليل يافت.
در سالهاي نخست براساس منطقه اخذ مدرك ديپلم افراد دسته بندي مي شد. اما از آنجايي كه متوجه شديم در اين ميان مهاجرتهايي نيز در سالهاي پاياني اخذ ديپلم بوجود مي آمد. اين زمان به سه سال آخر دوره متوسطه تغيير كرد.در چنين حالتي فردي بومي آن منطقه محسوب مي شد كه تمام دوره متوسطه را در آن منطقه بوده باشد. ظرفيت پذيرش هم به نسبت جمعيت شهرتوزيع مي شد.خوشبختانه اين امر سبب شد كه دانشجويان مستعد به دانشگاه ها راه پيدا كنند.كه به اين امر افتخار مي كنيم.
سهميه ديگري هم به نام سهميه ايثارگران نيز وجود داشت كه اين سهميه قانوني بود ومجلس شوراي اسلامي آن را تصويب كرده بود. اين سهميه برابر ضوابطي كه مشخص شده بود به افراد تعلق مي گرفت.در اين سهميه حدنساب نمره در نظر گرفته مي شد.
گاهي اوقات نيز دانشجويان مستعدي از شهرستانها در دانشگاه هاي خوب تهران قبول مي شدند اما بخاطر دوري از خانواده دچار افت تحصيلي مي شدند براي اين افراد سهميه و گزينش بومي را مطرح كرديم. يعني رشته هاي مختلف تحصيلي را با توجه به اينكه در كدام دانشگاه ها هستند به شكل بومي استاني در نظر مي گرفتيم.
ما در اجراي امتحانات روش هاي مختلفي را بكار برديم. در دوره اي امتحانات را دو مرحله اي گرفتيم.يك مرحله قرار بود تا امتحانات تستي و عمومي گرفته شود و مرحله دوم تشريحي و تخصوصي است.هر يك از اين راهكار ها محاسن و معايب خاص خودش را داشت

تمام اين تغييرات با توجه به مقتضيات زمان خودش برنامه ريزي شده بود.يعني شما در سازمان سنجش قصد هيچ آزمون و خطايي را نداشتيد؟

اصلاً بحث آزمون و خطايي در كار نبوده است.ما بر اساس اطلاعاتي كه در اختيار داشتيم و شرايط موجود اين تغييرات را انجام داديم.اما در خصوص دو مرحله اي شدن، اين تفكر وجود داشت كه مي توان با اين شيوه داوطلبان مستعد تري را جذب كرد.شيوه اجرا را نيز تستي در نظر گرفتيم زيرا اين نوع امتحان در تمام دنيا نيز مرسوم است.بهرحال نمي توان از يك جمعيت زياد امتحان تشريحي گرفت.مشروط به اينكه آن تست معيار ها و ويژگي هاي لازم را كه شامل روايي و پايايي تست مي شود را داشته باشد. امتحان تشريحي زماني خوب است كه رقابيتي نباشد و سرنوشت فردي بر سرنوشت ديگران تاثير نگذارد.زيرا شرايط و احوال تصحيح كننده بر نمره امتحان تشريحي تاثير بسزايي مي گذارد. پس اين شيوه ملاك خوبي براي امتحاني به گستردگي كنكور نيست. زيرا خصوصيات خلقي و رفتاري و حتي خط نويسنده مي تواند بر نمره او تاثير بگذارد.
بعد ها نيز به اين نتيجه رسيديم كه تستي دو مرحله اي بسيار سخت است بهتر است كه اين آزمون در يك مرحله انجام گيرد .البته ما به عنوان كارشناسان هنوز هم معتقديم كه كنكور دو مرحله اي بهتر مي توانست داوطلب را ارزشيابي كند.زيرا داوطلب فرصت بهتري در اختيار داشتند و سئوالات بهتري هم براي ارزشيابي به او داده مي شد و افراد بهتري نيز انتخاب مي شدند.
در اين ميان سعي شد تا شيوه برگزاري را تغيير ندهيم.اما اگر نقصي بوده كوشيده ايم آنرا برطرف كنيم.در اين خصوص سازمان تمام ضوابط را بدون اثر فرد اجرا و سالمترين امتحانات را نيز برگزار كرده است.

كاريكاتور دكتر حسين توكلي

اگر قرار باشد در ادامه تغييرات كنكور حذف شود. وظيفه سازمان سنجش براي اينكه اين روند حفظ شود. و انتخابها بدون كمترين اثر و ضايع نشدن حقوق داوطلبان انجام گيرد چه تغييراتي دارد؟

بر اساس نظر مجلس شوراي اسلامي داوطلب بايد براساس سوابق تحصيلي جذب مراكز آموزش عالي شود. در اين روش دانشگاه ها شرايطشان را اعلام مي كنند و دانشجوي متقاضي را جذب كنند. البته پيشنهاد ما در كميته كار گروه نيز مطرح است يعني امر پذيرش دانشجو به شكل متمركز انجام گيرد تا از مشكلاتي كه در سال 54 اتفاق افتاده بود جلوگيري كند. به اين ترتيب فردي در يك جا قبول مي شود بر اساس اولويت علاقه دانشگاهش را انتخاب مي كند، از سوي ديگر فرد هم به يك دانشگاه معرفي و به آنجا مراجعه مي كند.

به اين ترتيب آنها بر اساس نمره معدل مي توانند در هر دانشگاهي كه شرايطش را دارند جذب شود؟
بر اساس سوابق تحصيلي اين امر امكان پذير است. زماني كه عنوان مي شود سوابق تحصيلي منظور تنها معدل نيست. نمرات دروس سال سوم دبيرستان نيز شامل آن مي شود.در اين ميان مرتبط بودن گروه آزمايشي با نوع ديپلم نيز حائز اهميت است. ما پيشنهاد كرديم كه مي شود سالهاي بيشتري را در اين بخش وارد كرد. از جمله سالهاي اول تا سوم دبيرستان را نيز در اين سوابق تحصيلي در نظر گرفت .اگر همه اين موارد رعايت شود موضوع سليقه اي بودن از بين خواهد رفت.در حال حاضر كميته كارگروه در حال بررسي است و اميدواريم كه هرچه زودتر به نتيجه مناسب و خوب برسد.

اگر نمرات سه سال دبيرستان با نمرات نهايي تفاوت فاحش ديده شود شما چه تدابيري را اتخاذ مي كنيد؟
اگر امتحانات دوم و چهارم نيز مانند سوم نهايي برگزار شود بسيار خوب است. هر قدر اين سالها بيشتر شود و به شكل كشوري برگزار شود نتايج مطلوب تر خواهد بود.

پس از برداشته شدن كنكور وظيفه سازمان سنجس بجز برگزاري كنكورهاي ارشد ، كارداني ناپيوسته ودانشگاه هاي علمي كاربردي و فني حرفه اي چه خواهد بود؟
از آنجا كه وزير علوم مسئول و همچنين رئيس سازمان سنجش به عنوان سخنگو و دبير اين كار گروه است مي توان دريافت كه سازمان سنجش در رابطه با شرايط دريافت و ضوابط دانشجو و ظرفيت هاي دانشگاه ، تنظيم دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي و فرم پذيرش و ساير اطلاعات دانشجويي فعال عمل مي كند.دانشگاه ها شرايط جذب دانشجو را به ما مي دهند و ما دانشجويانشان را به صورت متمركز جذب و در اختيارشان مي گذاريم.

شايد دانشگاهي معيارهاي بالايي براي جذب دانشجو داشته باشد.مثلاٌ دانشجويان با معدل 19 تا 20 را بخواهد.به توجه به اينكه ممكن است در سطح كشور دانشجويان متقاضي جذب در يك دانشگاه بخصوص با اين معدل بيش از ظرفيت اين دانشگاه باشد چگونه از ميان افرادي كه همگي معدل هاي 19 تا 20 دارند به اين دانشگاه دانشجو مي دهيد كه حق ديگراني كه در شرايط مساوي هستند ضايع نشود؟
در مواردي دانشگاه خاصي مي گويد در رشته فيزيك 20 نفر دانشجو مي خواهد.ممكن از بيست برابر آن متقاضي باشد در چنين حالتي ما اولويت علاقه و نمره را داريم بايد مانند كنكور نمرات را تراز كنيم و با ميانگيني و انحراف معيار هاي خاصي در آن لحاظ كنيم.

با اين ترتيب با در تراز گرفتن و هماهنگي ميان دانشگاه ها و وجود نمرات مختلف داوطلبان به نظر مي رسد با حذف كنكور كار سازمان سنجش سخت تر مي شود؟
بله. كار سخت تر و حساس تر مي شود. زماني كه نمرات تراز مي شود تفاوت آن بيش از پيش احساس مي شود. ما هيچگاه نمرات خام رادر نظر نمي گيريم. اين نمرات ضرب در ضريب آن مي شود و مراحل ديگري را در پي دارد كه تفاوت ميان اشخاص را نشان مي دهد.از سوي ديگر با توجه به اولويت افراد و ظرفيت دانشگاه ها داوطلب گزينش مي شوند.

ايا سهميه نيز وجود دارد.اگر هست چگونه لحاظ مي شود؟
بله سهميه بندي هم وجود خواهد داشت.زيرا اگر نباشد باز هم عدالت آموزشي و امكانات مناطق محروم رعايت نشده است.پس مي بينيد كه چقدر كار وجود دارد باوجود اين سختي ها بازهم سازمان اين آمادگي را دارد كه هر مصوبه اي را كه كميته كارگروه اعلام كند را اجرا كند.ما بيش از 150 كنكور برگزار مي كنيم .يكي از اين كنكور ها ، كنكور هاي سراسري است كه در تلاش تغيير ان كنكوريم .زيرا كنكور سراسري همواره حساسيت هاي بالايي دارد.

حسين توكلي

هميشه شائبه هايي درباره سلامت كنكور وجود داشته است. كنكور هميشه سالم برگزار شده؟
خدا را شكر از اولين و تا اخرين كنكور سراسري در سال جاري همگي با كيفيت خوبي برگزار شده است.ما اين امكان را داريم كه كنكور را در سطح فراملي نيز برگزار كنيم .امروز اين كنكور را در 22 و يا 23 كشور خارجي نيز همزمان برگزار مي شود. كنكور ها در كشورهاي ديگر برگزار مي شوند براي ايرانيان خارج از كشوري كه قصد دارند در موسسات آموزش عالي در خارج از كشور از اين تسهيلات بهرمند شوند.بلحاظ اجرايي نيز ما در كنار كشورهاي مشابهي مانند تركيه ، چين و ژاپن كه در كشورشان امتحان كنكور برگزار مي شود در جايگاه بهتري است. كنكور ما در ايران به لحاظ اجرايي و فني از اين كشورها قوي تر است. اين كشورها بسيار علاقمند هستند تا از نظرات ما در برگزاري كنكور بهرمند شوند.

ارزيابي شما از حذف كنكور چيست؟ فكر مي كنيد با توجه به شرايط كنوني كه از ميزان داوطلبين كاسته شده است حذف كنكور به سود بچه ها است يا خيز؟
در سال 48 كه 47 هزار و 773 نفر شركت كننده وجود داشت. شانس قبولي براي اين افراد بسيار كم بود زيرا ظرفيت قبولي پائين بود. يكي ازدلايل برگزاري كنكور عدم برابري متقاضي و داوطلب شركت كنندگان با پذيرفته شدگان بود.البته بايد مطالعه مي كرديم تا بهترين روش را بكار مي برديم كه در اين سالها اين كار را كرديم.خوشبختانه ظرفيت پذيرش دانشجو در ايران (دانشگاه هاي سراسري و آزاد ، دانشگاه پيام نور، علمي كاربردي و دانشكده هاي فني) از ميزان داوطلبان ما بيشتر است.اما اگر كسي قصد قبولي در رشته خاص و دانشگاه خاصي را داشته باشد بايد در رقابت با دانشجويان ديگر وارد اين دانشگاه ها شود.در زمان كنوني نيز اين شرايط وجود دارد. يعني از دوسال پيش به اين برابري رسيده ايم.

چه بايد كرد كه اضطراب كنكور را در سه سال دبيرستان ايجاد نكنيم؟
اگر مبناي ارزشيابي مان درست انجام شود اين اضطراب كاسته مي شود. بايد دانشجو بداند كه كتاب هاي درسي او ملاك عمل است زيرا منابع امتحانات از كتاب هاي درسي دبيرستان است. او بايد بداند كه اگر درسهاي اين كتابها را بخوبي فراگرفته باشد قادر است سئوالات مفهومي را پاسخ دهد.اگر ما بتوانيم در اين سه سال امتحانات با يك استاندارد برگزار كنيم اين اضطراب به حد اقل خواهد رسيد.

شما در اين چند سال در برنامه هاي مختلف تلويزيوني نيز حضور پيدا كرديد تا به داوطلبان اطلاعاتي از دفترچه هاي آزمون بدهيد.چطور شد كه تصميم گرفتيد اطلاعات دفترچه را براي دواطلبان توضيح دهيد؟
زماني كه اداره كل گزينش و پذيرش دانشجو ايجاد شد، علاوه بر مسئوليت مركز ازمون سازي، اطلاعيه ها ، دستورالعمل ها و دفترچه هاي راهنما را هم مي نوشتم. اين روند تا چند سال پيش هم برعهده من بود. پس چون من اين دفترچه ها را مي نوشتم به راحتي هم مي توانستم در باره آنها توضيح بدهم. هميشه هم گفته هاي من با دفترچه مطابقت داشت.تلاشم اين بود كه از وقت نهايت استفاده را ببرم به همين خاطر بسيار تند هم صحبت مي كردم.از سوي ديگر كلام و گفتار هم مي توانست براي داوطلب اضطراب ايجاد كند و هم مي توانست ايجاد آرامش كند.حتي بعد ها شنيدم كه گروهي مي گفتند كه صحبت هاي من توانسته در مواردي نكات غير قابل فهم را باز كند. از اين رو هم سازمان از برگزاري اين برنامه ها حمايت مي كرد. پس در هر شرايطي براي توضيح بيشتر در اين برنامه ها شركت مي كردم و صادقانه به داوطلباني كه مانند فرزندان خودم بودند كمك كنم.

منبع: خبر آنلاين

موضوع: ساماندهي كنكور

امتياز: 3 تعداد رأي: 2

امتياز دهيد:

نظرات:

27/10/1390 ساعت 22:22
شهاب محمدي:
خيليييييييييي.......بگم؟.....چيبگم؟......يادم رفت .ببخشيد!


27/10/1390 ساعت 22:20
مايساما اكبري نراقي:
سلام ....اميدوارم كه نظرم را بخونيد....دوستتون دارم


27/10/1390 ساعت 22:17
‍‍‍‍لعيا احمد فر:
چقدر بيخودددددد!!!


27/10/1390 ساعت 22:15
ميسا دلبري:
واقعا به مشاوره نياز داشتم ممنون.


27/10/1390 ساعت 22:10
ويدا افشيني:
اصلا به درد بخور نبود ولي مرسييييي از زحماتتون!!!!!


نام شما: *
نظر شما: *
حاصل عمليات: ۶ - ۳ =

بسياري از افرادي كه خبر فوق را خوانده‌اند، به اين اخبار نيز علاقمند بوده‌اند:


اخبار مرتبط:


آموزشگاه‌ها مدارس دبيران ناشران كتاب‌ها اخبار مقاله‌ها سايت‌هاي مرتبط اخبار همكاران
صفحه‌ي اصلي درباره‌ي ما تماس با ما جست و جو نظرات پرسش‌هاي متداول تعرفه‌ي آگهي