اشتراك خبرنامه‌
پست الكترونيكي:

اخبار مرتبط با كنكور

11/05/1388

نحوه محاسبه نمرات در كارنامه كنكور با تاثيرسوابق تحصيلي/ تفسير كارنامه


رئيس مركز مطالعات سازمان سنجش آموزش كشور با توجه به اعلام نتايج اوليه بيش از يك ميليون و 300 هزار داوطلب دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در روز گذشته و اعلام اسامي 996 داوطلب مجاز به انتخاب رشته نحوه محاسبه نمرات در كارنامه كنكور 88 را تشريح كرد.

 

 

كوروش پرند در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: داوطلبان آزمون سراسري مي توانند از طريق كارت اعتباري ثبت نام با وارد كردن شماره پرونده، نام كاربر، رمز ورود، شماره شناسنامه و يا مشخصات فردي و با وارد كردن شماره داوطلبي، نام و نام خانوادگي، شماره شناسنامه و سال تولد در سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org نسبت به مشاهده كارنامه و پرينت از آن اقدام كنند.

نحوه تفسير كارنامه داوطلبان كنكور

وي تفسير كارنامه را يكي از مهمترين بخشهاي انتخاب رشته دانست و به تشريح نحوه محاسبه نمرات درج شده در كارنامه داوطلبان پرداخت.

نحوه محاسبه نمره خام

رئيس مركز مطالعات سازمان سنجش آموزش كشور درباره نحوه محاسبه نمره خام اظهار داشت: "نمره خام" نمره اكتسابي توسط هر داوطلب است كه در هر درس اعم از عمومي و اختصاصي به درصد بيان شده است.

وي افزود: نمره داوطلب در هر درس با سه برابر تعداد پاسخهاي صحيح منهاي تعداد پاسخهاي غلط تقسيم بر سه برابر تعداد كل سئولات آن درس ضربدر 100 برابر است.

با نمرات خام نمي توان داوطلبان را با هم مقايسه كرد

پرند با بيان اينكه نمرات هر درس در محدوده منفي 3/33 تا 100 قرار دارد به مهر گفت: به علت تفاوت در ماهيت دروس امتحاني اعم از عمومي يا اختصاصي، نمرات خام ناهماهنگ و ناهمتراز هستند. به عبارت ديگر به جهت متفاوت بودن دشواري دروس با يكديگر كسب دو نمره يكسان از دروس مختلف با يكديگر قابل مقايسه نيست در نتيجه نمي توان با استفاده از نمرات خام، افراد را با يكديگر مقايسه كرد لذا بحث تبديل اين نمرات خام به تراز مطرح مي شود.

نحوه محاسبه نمره كل در هر زير گروه

وي به توضيح نحوه محاسبه نمره كل در هر زير گروه پرداخت و اظهار داشت: براي محاسبه اين نمره ميانگين وزني نمرات تراز دروس عمومي و اختصاصي داوطلب با توجه به ضريب هر درس در آن زير گروه محاسبه مي شود.

رئيس مركز مطالعات سازمان سنجش آموزش كشور به مهر گفت: دروس تخصصي با ضريب سه محاسبه مي شود و در مورد ديپلمه هاي نظام جديد رياضي، تجربي، علوم انساني و معارف اسلامي سالهاي 84 تا 87 كه امتحانات آنها كتبي و سراسري برگزار شده است براي محاسبه نمره كل در هر زير گروه 85 درصد نمره كسب شده با مجموع 15 درصد معدل ديپلم ملاك قرار مي گيرد.

وي درباره نحوه محاسبه نمره كل در زير گروهها نيز افزود: نمره كل آزمون در يك زير گروه برابر با 3 ضربدر مجموع نمرات تراز شده هر يك از دروس اختصاصي ضربدر ضريب مربوطه به علاوه مجموع نمرات تراز شده هر يك از دروس عمومي ضربدر ضريب مربوطه تقسيم بر 3 ضربدر مجموع ضريب دروس اختصاصي به علاوه مجموه ضريب دروس عمومي است.

پرند گفت: با توجه به مصوبه كميته برنامه ريزي و مطالعه كنكور در راستاي طرح جديد نحوه پذيرش دانشجو مصوبه مجلس، در آزمون سراسري سال 88 معدل ديپلم براي ديپلمه هاي نظام جديد طي سالهاي 84 تا 87 كه امتحانات آنها به صورت كتبي برگزار شده تا ميزان 15 درصد در گزينش نهايي اعمال خواهد شد.

نمره كل نهايي داوطلب در زير گروه

وي با اشاره به نمره كل نهايي داوطلب در زير گروه مربوطه به مهر گفت: اين نمره برابر است با 85 درصد ضربدر نمره كل آزمون زير گروه مربوطه به علاوه 15 درصد ضربدر سوابق تحصيلي براي افرادي كه ديپلمه هاي نظام جديد در سالهاي 84 تا 87 هستند.

رئيس مركز مطالعات سازمان سنجش آموزش كشور گفت: در صورتي كه داوطلب مشمول طرح مذكور نباشد نمره كل نهايي در زير گروه برابر نمره كل خود آزمون است.

 

منبع: مهر

موضوع: اعلام نتايج

امتياز: 0 تعداد رأي: 0

امتياز دهيد:

نظرات:

نام شما: *
نظر شما: *
حاصل عمليات: ۵ x ۶ =

بسياري از افرادي كه خبر فوق را خوانده‌اند، به اين اخبار نيز علاقمند بوده‌اند:


اخبار مرتبط:


آموزشگاه‌ها مدارس دبيران ناشران كتاب‌ها اخبار مقاله‌ها سايت‌هاي مرتبط اخبار همكاران
صفحه‌ي اصلي درباره‌ي ما تماس با ما جست و جو نظرات پرسش‌هاي متداول تعرفه‌ي آگهي