اشتراك خبرنامه‌
پست الكترونيكي:

مقاله‌هاي مرتبط با كنكور

عوامل مؤثر در ترك تحصيل دانش‌آموزان

پروانه ايرجي - دبير منطقه ۴ تهران

از عوامل ديگري كه در موفقيت تحصيلي جوانان و نوجوانان مي‌تواند تاثيرگذار باشد سلامت جسمي و روحي و بهداشتي، عوامل ارثي، ذهني و هوشي، امكانات آموزشي، اعتماد به نفس و تلاش و پشتكار فردي، تاثير همسالان، اهميت قائل شدن والدين به تحصيل فرزندان مي‌باشد.

برترين عوامل مشترك در ترك تحصيل دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصيلي، به خصوص در مقطع متوسطه بيانگر اين حقيقت است كه فقر مالي و فقر انگيزشي بيشترين نقش را داشته است و همچنين محيط نامناسب خانه و مدرسه، خشونت، تنبيه و تشويق معلم و سخت‌گيري‌هاي بيهوده كه باعث مي‌شود انگيزه تحصيلي شاگردان ضعيف شود، زمينه‌هاي ترك تحصيل فراهم مي‌گردد. 

 از عوامل ديگري كه در موفقيت تحصيلي جوانان و نوجوانان مي‌تواند تاثيرگذار باشد سلامت جسمي و روحي و بهداشتي، عوامل ارثي، ذهني و هوشي، امكانات آموزشي، اعتماد به نفس و تلاش و پشتكار فردي، تاثير همسالان، اهميت قائل شدن والدين به تحصيل فرزندان مي‌باشد. در اينجا مهمترين موارد موثر در افت تحصيلي دانش‌آموزان بيان مي‌شود؛ 

 ۱) شرايط اقتصادي
 ۲) سواد والدين
 ۳) برخورد معلم
 ۴) محتواي كتب درسي
 ۵) شيوه برگزاري امتحانات (شيوه‌هاي ارزيابي)
 ۶) عقب ماندگي درسي
 ۷) نارسايي‌هاي جسماني
 ۸) انگيزه

 در اين نوشتار، سه مورد اول را بررسي مي‌كنيم؛ 

 شرايط اقتصادي 

 ترك تحصيل دانش‌آموزان با وضعيت اقتصادي جامعه و خانواده در ارتباط مي‌باشد. عواملي چون پايين بودن درآمد، مسكن نامناسب، عدم سرپرستي و حضور پدر و مادر در خانواده و كثرت فرزندان بر ترك تحصيل فرزندان تاثير دارد. مشكلات والدين در راه كوشش و تلاش براي معاش و گرفتاري‌هاي بي‌‌شمار آنها در اين رابطه معمولا والدين را از اوضاع و احوال فرزندان خود غافل مي‌نمايد و در حقيقت رابطه صحيحي را كه لازمه يك زندگي سالم است مختل مي‌سازد و اثرات اين نوع زندگي در ظرف چند سال موجب تخريب نيروهاي بالقوه آنان مي‌گردد. 

وقتي فقر در خانواده‌اي باشد امكان بروز مشكلاتي در رفتار جوانان از جمله دانش‌آموزان وجود خواهد داشت. حضرت علي(ع) درباره فقر مي‌فرمايند؛ “فان الفقرمنقصه للدين، مدهشه للعقل و داعيه للمقت.” “فقر باعث نقصان دين، سراسيمگي عقل و برانگيختن خشم مي‌شود.” بيكاري جوانان را به جانب برخي از بزهكاري‌ها مي‌كشاند. البته اسلام زمينه اجتماعي را براي تعادل اقتصادي ايجاد مي‌كند و بر واليان امور فرض مي‌داند كه مبادا فقر آحاد جامعه، آنان را به انحراف بكشاند. پس معلوم مي‌شود كه مهمترين عامل جدايي دانش‌آموزان از تحصيل، فقر اقتصادي است. 

سواد والدين 

يكي از عوامل مهم در پيشرفت يا ترك تحصيل دانش‌آموزان، سواد والدين محسوب مي‌شود. اگر بچه‌ها در محيط خانوده احساس پشت‌گرمي نمايند و هرگاه از نظر درسي مشكلي برايشان پيش آمد مطمئن باشند كه اولياي آنها كمك مي‌كنند، در اين صورت با دلگرمي بيشتري درس مي‌خوانند و دچار عقب‌ ماندگي تحصيلي نخواهند شد. چون تحصيلات والدين تاثير بسزايي در موفقيت تحصيلي فرزندان دارد، تحقيقات متعددي نشان مي‌دهد كه پيشرفت تحصيلي دانش‌آموزاني كه والدين آنها افرادي آگاه و با سواد بوده‌اند موفقيت تحصيلي آنان بيشتر بوده است. محيط خانواده در پيشرفت تحصيلي نقش مهمي دارد.دانش‌آموزي كه والدين خود را مشغول مطالعه مي‌بيند خودش نيز تشويق به درس خواندن مي‌شود و آنها را به عنوان بهترين الگوي همانندسازي تحصيلي انتخاب مي‌كند. بنابراين كمك و راهنمايي فرزندان توسط والدين امري است ضروري و نمي‌توان كار آموزش را تنها به مدرسه محول ساخت و از نقش خانواده در اين زمينه غافل شد. دانش‌آموزان اوقات زيادي را در منزل مي‌گذرانند و تحت تاثير اعمال و رفتار والدين هستند و از آنها انتظار كمك و راهنمايي در زمينه درس را دارند. 

برخورد معلم 

پيشرفت تحصيلي دانش‌آموزان تا حدود زيادي بستگي به شرايط محيطي و نحوه برخورد معلمان و اطرافيان دارد. فضايي كه نوجوانان در آن پرورش مي‌يابند بايد به گونه‌اي باشد كه موجب موفقيت آنها شود. برخورد معلم بايد منطقي باشد تا دانش‌آموز را در مسير موفقيت قرار دهد و دانش‌آموز اعتماد به نفس پيدا كند و از خود انتظار موفقيت داشته باشد زيرا موفقيت مانند نردباني است كه وقتي شروع شد تا آخرين پله ادامه مي‌يابد.بنابراين مي‌توان گفت رابطه معلمان و شاگردان و مسئولان ديگر مي‌تواند موفقيت دانش‌آموزان را تحت تاثير قرار دهد و از ترك تحصيل آنان جلوگيري كند. 

برخورد معلم و اولياي مدارس بايد به گونه‌اي باشد كه دانش‌آموز از طريق آزمايش، اشياء، جمع‌آوري اطلاعات، ساختن و خلق كردن، مشاركت در كارهاي گروهي، گوش دادن، خواندن و اكتشاف به تجربه و يادگيري بپردازند و بدين وسيله از ترك تحصيل آنها جلوگيري شود. 

هم چنين استفاده از تشويق‌هاي مادي و غيرمادي مفيد است. استفاده بيشتر معلمان از تشويق‌هاي كلامي و تشويق در ميان جمع، در پيشرفت تحصيلي دانش‌آموزان نقش بسزايي دارد و باعث جلوگيري از افت تحصيلي دانش‌آموزان مي‌شود.

منبع: روزنامه رسالت

موضوع: روش‌هاي غلبه بر مشكلات

امتياز: 3.46 تعداد رأي: 13

امتياز دهيد:

نظرات:

11/10/1390 ساعت 12:06
مهدي نامور:
شما خر ايد


11/10/1390 ساعت 12:04
مهدي نامور:
مطالب بسيار بسيارعالي بود


02/04/1389 ساعت 10:58
نفيسه:
مطالب بسيارعالي بود


28/11/1388 ساعت 03:48
كنكور با راديو فرهنگ:
آموزش دروس كنكور با بهترين اساتيد ايران در راديو فرهنگ.
زيست شناسي-ديفرانسيل-گسسته-شيمي-ادبيات-عربي-دين و زندگي-زبان انگليسي-و مشاوره.
براي اطلاع بيشتر به وبلاگ زير مراجعه كنيد.
www.gozineradio.blogfa.com


16/12/1387 ساعت 14:08
علي:
اخرشي مر۳۰


نام شما: *
نظر شما: *
حاصل عمليات: ۹ x ۷ =

بسياري از افرادي كه مقاله‌ي فوق را خوانده‌اند، اين مقاله‌ها را نيز خوانده‌اند:


مقالات مرتبط:


آموزشگاه‌ها مدارس دبيران ناشران كتاب‌ها اخبار مقاله‌ها سايت‌هاي مرتبط اخبار همكاران
صفحه‌ي اصلي درباره‌ي ما تماس با ما جست و جو نظرات پرسش‌هاي متداول تعرفه‌ي آگهي