اشتراك خبرنامه‌
پست الكترونيكي:

مقاله‌هاي مرتبط با كنكور

چگونه بايد براي كنكور درس بخوانيم؟

آيلر قزل

يكي از بزرگترين دقدغه هاي ذهني داوطلبان اين است كه به چه روشي بايد براي كنكور، درس بخوانند.
آيا بايد متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند؟
آيا حتما" بايد از كلاسهاي كنكورو روشهاي تستي استفاده كنند؟

يكي از بزرگترين دقدغه هاي ذهني داوطلبان اين است كه به چه روشي بايد براي كنكور، درس بخوانند . آيا بايد متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند؟ آيا حتما" بايد از كلاسهاي كنكورو روشهاي تستي استفاده كنند؟ آيا بايد از كتابها و جزوات خاصي استفاده كنند؟ آيا بايد خط به خط مطالب را حفظ كنند؟ آيا بايد شب و روز درس بخوانند؟ آيا بايد از خواب و خوراك و ورزش و تفريح بگذرنند؟ چه بايد كرد؟ كدام راه به موفقيت در كنكور ختم مي‌شود؟ و .....

از اين به بعد سعي مي‌كنم ، جواب اين سوالات را به همراه مطالب جديد و دانستني‌هاي مفيد در مقاله بگنجانم. ولي براي شروع، اضطرار بحث چگونگي درس خواندن، بيش‌تر محسوس است. اولا" به علت مهم بودن معدل در كنكورهاي سال آينده، بايد در طول تحصيل بسيار خوب و عميق درس بخوانيد و با معدل عالي ديپلم بگيريد، در راستاي همين برنامه سازمان سنجش هم با مفهومي كردن سوالات در يكي دو سال اخير داوطلبان كنكور را به خواندن دقيق كتب درسي و عدم استفاده از روش‌هاي كوتاه و تستي تشويق كرده است. اين جملات را شايد خيلي شنيده باشيد: كنكور خيلي سخت بود!!! سوالات وقت گير بود، هر چي حل مي‌كردم به جواب نمي‌رسيدم !!! همه‌ي اونا رو حفظ بودم ولي نمي‌تونستم از 4 گزينه يكي رو انتخاب كنم!!! بعضي سوالا اصلا از كتاب نبود!!! و.... چرا؟ چرا اين گونه شده؟ چرا داوطلبان نمي‌توانند آن طور كه بايد و شايد به سوالات جواب دهند؟ بعد از بررسي سوالات 10 سال گذشته‌ي كنكور و مقايسه و تحليل روند سوالات به اين نتيجه رسيديم كه سوالات به سمت مفهومي و دقيق شدن پيش مي روند، يعني كاملا از كليشه‌اي بودن خارج شده اند. هم چنين سازمان سنجش تصميم گرفته است دقيقا" فقط از متون ،مثال‌ها و تمارين كتب درسي و مطالب مفهومي وابسته به آنها سوال طرح كند. گزينه‌ها را طوري طراحي مي‌كنند كه فقط كساني كه آن مطلب را كامل فهميده و يادگرفته‌اند، بتوانند از بين گزينه ها درست‌ترين را انتخاب كنند. در سوالات ، كاملا" مشهود است كه داوطلبان باهوش‌تر، پرتلاش‌تر ،ماهرتر، دقيق‌تر و به‌تر غربال خواهندشد. متاسفانه چون برخي مراكز پيش دانشگاهي و دبيرستان‌ها و مخصوصا كلاس‌هاي كنكور دانش آموزان را به سوي سطحي خواندن و حفظ كردن مطالب سوق مي دهند و دانش آموزان به جاي اين كه دروس را تشريحي و دقيق‌تر بياموزند و نقاط ضعف خود را مرتفع كنند، روش تستي خواندن و نحوه‌ي تست زدن را مي‌آموزند. در اين ميان سازمان سنجش براي مقابله با اين نظام غلط و غير اصولي، سياست‌هايي ( مفهومي‌تركردن سوال‌ها و تاثير معدل نهايي سال سوم متوسطه) را در پيش گرفته‌است تا داوطلبان براي فراگيري دقيق و عميق درس‌ها ارزش بيشتري قائل شوند. سازمان سنجش ادعا كرده: سوالات به طور متوسط در سطح پاسخگويي 20 تا 25 درصد از داوطلبان است كه از سطح علمي خوبي برخوردارند و براي ما توان پاسخ‌گويي آنها مهم است. در حقيقت در كنكور سراسري سوالي خوب و استاندارد است كه در يك گروه آزمايشي بين 10 تا 30 درصد داوطلبان بتوانند به آن پاسخ صحيح بدهند. حال با اين اوصاف ، پس بايد براي موفقيت در كنكور 85 چگونه درس بخوانيم ؟!!!

 در ادامه‌ي صحبت‌هاي قبل ،حال به اينجا مي رسيم كه آيا در واقع، راهكارهاي عملي براي درس خواندن وجود دارد كه منجر به موفقيت در كنكور شود؟

بله !!!

الف ) بايد در طول سال تحصيلي حداكثر استفاده را از مدرسه ، كلاسها ، معلمين و دانش آموزان زرنگ كلاس بكنيم.

چگونه ؟؟؟

1- قبل از كلاس ، روزنامه وار درسي را كه قرار است تدريس شود را مي‌خوانيم.

2- خيلي خوب و دقيق به درس و صحبتهاي معلم (كه باعث بهتر جا افتادن مطلب مي شود) گوش مي‌كنيم و فعالانه نكات مهم و اشكالات خود را يادداشت مي‌كنيم .

3- در آخر كلاس تمام اشكالاتي را كه در ذهنمان است را مي‌پرسيم.

( تا اينجا 60% يادگيري انجام شده است ) حال 40% بقيه:

4- دروس آن روز را همان روز مي‌خوانيم و برخي تمرين‌هاي كليدي را انجام مي دهيم تا درس و كاربرد آن كاملا" جا بيفتد و به بهترين وجه در حافظه حك شود.

5 – دوره ي دروس و تكميل تمرين‌هاي حل نشده را به روزي كه فرداي آن ، اين دروس را داريم موكول مي‌كنيم.

6- حل تست‌ها و تمارين بيشتر را به روزهاي تعطيل و جمعه موكول مي‌كنيم.

7- برخي مطالب (مانند لغات زبان ، مترادفهاي فارسي، تاريخ ادبيات، نام اشخاص و مكان‌ها و تاريخ حوادث مهم ، فرمول‌هاي رياضي و فيزيك و...) را يادداشت كرده، در وقت‌هاي تلف شده (داخل مترو يا اتوبوس ، زنگ تفريح و زنگ‌هاي بي‌كاري ، منتظر ماندن در مكانهاي مختلف ) مرور مي‌كنيم.

ب) بايد از منابع موثق و مفيد براي درس خواندن استفاده كنيم.

چگونه؟؟؟

به تاكيد موكد سازمان سنجش، طراحان سوالات كنكور بايد از متن كامل كتاب‌هاي درسي تدريس شده در دبيرستان و پيش دانشگاهي سوال دربياورند، مخصوصا در 2-3 سال اخير كه از قسمت‌هاي بسيار ساده‌ي كتاب‌ها ( فيزيك ، در كنكور 84) چند سوال مفهومي درآورده بودند كه نزديك به 85% دانش آموزان نتوانسته بودند به آن جواب دهند.

پس واضح و مشخص است كه اكثريت داوطلبان به متن كتاب‌ها اصلا اهميت نمي‌دهند.

اكثر داوطلبان با متن كتاب‌ها اينگونه برخورد مي‌كنند:

زبان و ادبيات فارسي:

از تاريخ ادبيات ، فقط اسم نويسنده و نام كتاب‌ها را حفظ مي‌كنند.

درمورد نثرها فقط كلمات مهم و خود آزمايي ها را مي‌خوانند.

در مورد شعرها به معني شعر و اصطلاحات مهم اكتفا مي‌كنند.

درحالي كه ، براي پاسخ دادن به سوالات ادبيات (به خصوص در 3-4 سال اخير)

بايد به همه‌ي كتاب مسلط مي‌بوديم ، چگونه ؟؟؟:

1- تمام درآمدها و تاريخ ادبيات‌ها را خط به خط مي‌خوانيم و به همه‌ي نكاتش از قبيل املا، نگارش، صنايع ادبي اشاره شده، نام مكان‌ها، اشخاص و سبك ادبي آن‌ها، كتب، تاريخ حوادث و وقايع و... توجه مي‌كنيم، و موارد مهم را فيش برداري مي‌كنيم.

2- متن تمام درس‌ها چه شعر ، چه نثر ، چه داستان و ... را خط به خط مي‌خوانيم و موارد زير را در هنگام خواندن بكار مي‌بريم:

 • دور كلمات مهم از نظر املايي خط مي‌كشيم.
 • زير كلمات مهم از نظر معنايي خط مي‌كشيم.
 • صنايع ادبي(مخصوصا" تشبيهات ، تلميحات ، كنايه ها ، مجازها و...) موجود در متن را با مداد كنار هر جمله مي‌نويسيم.
 • قسمت توضيحات را دقيق و كامل مي‌خوانيم و تمام معاني آورده شده براي يك كلمه يا اصطلاح را حفظ مي‌كنيم ، نه يك يا دو معني را.

3-از معلم خود مي‌خواهيم تمام خود آزمايي ها و پرسشهاي آخر درس را تك به تك حل كند و در مورد آنها سر كلاس صحبت كند!!! چون در كنكور 2 سال پيش دقيقا" از شعري كه اصلا" در كتابهاي درسي نبود سوالي داده بودند كه حتما بايد آن شعر را همراه با معني و مفهوم آن بلد مي‌بودي تا بتواني پاسخ آن تست را بدهي، بعد از بررسي متوجه شديم كه در يكي از خودآزمايي ها فقط گفته بود فلان شعر را در كلاس بخوانيد و در مورد آن بحث كنيد.

4- اعلام و فهرست منابع و اشخاص و مكان‌ها را از آخر هر كتاب بخوانيد و فيش برداري كنيد.

5- كتاب زبان فارسي (دستور يا گرامر) را خط به خط بخوانيد (فقط به خواندن تعاريف اكتفا نكنيد) و تمام مثال‌ها و تمرين‌هاي موجود را حل كنيد، قواعد را حفظ نكنيد بلكه ياد بگيريد تا بتوانيد در هنگام نوشتن و خواندن متون ديگر از اين قواعد استفاده كنيد و براي جلوگيري از پديده‌ي فراموشي، به دوره، از روي كتاب درسي خودتان، فيش برداري‌هاي خودتان و تست‌هاي سال‌هاي قبل بپردازيد.

عربي:

اكثر داوطلبان به هيچ عنوان از كتاب درسي استفاده نمي‌كنند، چون اين درس در پيش دانشگاهي (به جز در رشته‌ي انساني ) تدريس نمي‌شود، كتب عربي به فراموشي سپرده مي‌شوند و همه به خواندن يك كتاب كمك درسي يا جزوه و زدن تست‌هاي طبقه بندي قناعت مي‌كنند ، در حالي كه در سال‌هاي اخير خيلي به ترجمه و درك مطلب در عربي اهميت داده شده‌است و خيلي از تست‌هاي قواعد هم در صورت معني كردن درست سوال و گزينه‌ها حل مي‌شوند.

پس بايد به كل كتاب اشراف داشته باشيد. اما چگونه ؟؟؟

1- ابتدا بايد قواعد هر درس را از روي كتاب و جزوه‌ي مدرسه بخوانيم.

2- تمرينهاي هر درس را بدون نگاه كردن به پاسخ‌ها حل مي‌كنيم و تك تك آن‌ها را در طول حل كردن معني مي‌كنيم.

3- بعد از جا افتادن قواعد، متن آن درس را خط به خط مي‌خوانيم و جملات را تجزيه و تحليل و معني مي‌كنيم.

4- سعي كنيد معني كلمات را در جمله ياد بگيريد تا بهتر در ذهن بماند.

5- تست‌هاي عربي را به صورت مخلوط بزنيد نه به صورت طبقه بندي، زيرا مثلا وقتي شما در حال زدن تست مجرورات هستيد، مسلما ناخودآگاه گزينه‌اي كه كسره دارد را انتخاب مي كنيد و متوجه نمي‌شويد بالاخره آن درس را ياد گرفته ايد يا نه!!!

6- در حين زدن تست، سوال‌ها و تك تك گزينه‌ها را معني كنيد حتي اگر تست ترجمه نباشد و فقط قواعد را در نظر داشته باشد.

بينش اسلامي:

خوشبختانه كتب درسي بينش، بيش‌ترين مورد استفاده را بين داوطلبان دارد، ولي باز هم اشكالاتي در مطالعه‌ي آن ديده مي‌شود ، مثلا" اكثر داوطلبان به كتاب‌هاي قرآن 2و3 توجه نمي‌كنند در حالي كه بين 5 تا6 سوال از آن‌ها مطرح خواهد شد.

خود كتاب بينش را هم كاملا" سطحي ، طوطي وار حفظ مي‌كنند.

به همه ي اسم‌ها و كتاب‌ها و تاريخ‌ها و آيه‌ها توجه نمي‌كنند ، پس حتي همين بينش به ظاهر ساده را هم بايد بهتر از اين‌ها بخوانيم، چگونه ؟؟؟

1- همه‌ي درس‌هاي كتاب بينش را خيلي خوب مي‌خوانيم و ياد مي‌گيريم.

2- سعي مي‌كنيم عربي و فارسي تمام آيه‌ها را و اين كه اين آيه يا حديث در مورد چه موضوعي است را خوب ياد بگيريم و به خاطر بسپاريم.

3- تمام اسامي و نام كتاب‌ها و تاريخ‌هاي مهم ( خصوصا" دروس امام‌ها در بينش دوم) را كه حتي در زيرنويس آمده، به خاطر مي‌سپاريم.

4- قرآن 2و3 را خوب و بخش به بخش عربي و فارسي باهم، مي‌خوانيم و ياد مي‌گيريم. تمام سرفصل‌ها و اين كه كدام سوره مربوط به كدام موضوع است را خوب به خاطر مي‌سپاريم.

5- بسيار مهم: مساله‌ي اصلي بسياري از داوطلبان براي بينش فراموش كردن آن است نه خواندن آن. براي جلوگيري از اين پديده به دستورات زير عمل كنيد:

 • زود به زود دروس خوانده شده را دوره كنيد و تستهاي آنها حداقل يك هفته پس از آخرين دوره بزنيد.
 • بهتر است دوره فقط از روي كتاب درسي خودتان باشد، چون وقتي شما براي اولين بار از روي كتاب درسي مطلب را حفظ كرده‌ايد، دقيقا در حافظه ي بينايي شما شكل و رنگ و طرح و مطالب آن صفحه حك مي‌شود، پس اگر دوره هم هميشه از روي يك منبع باشد ، مي‌تواند به ياد آوري توسط حافظه‌ي بينايي كمك كند.
 • از خواندن جزوات خلاصه شده و گلچين شده‌ي بينش بپرهيزيد، زيرا خط به خط كتاب و حتي زيرنويس‌ها مهم هستند و مورد سوال واقع خواهند شد.
 • احكام را خوب ياد بگيريد بعد حفظ كنيد، زيرا كه جملات دروس احكام كمي ثقيل هستند و اگر شما درست حكم را متوجه نشويد، قطعا" تست را اشتباه خواهيد زد.

زبان انگليسي:

كتاب زبان هم تقريبا" محروم واقع شده است. اكثر داوطلبان گرامر را از روي جزوات مي‌خوانند و معني لغات را هم از آخر هر درس و يا لغت‌هاي نوشته شده، همراه با معني ( به صورت فلش كارت و ....) حفظ مي‌كنند.

در حالي كه لغات زبان بسيار زياد و فرارند و بايد راهكارهاي بهتري براي يادگيري آن‌ها به كار گيريم. چگونه ؟؟؟

1- كتاب زبان ( مخصوصا" پيش دانشگاهي ) را از ابتدا شروع مي‌كنيد به خواندن و در آوردن معني لغات از ديكشنري ( زيرا لغتي كه در جمله ياد گرفته شود و با پيدا كردن به حافظه سپرده شده باشد، خيلي عميق‌تر و بهتر از لغتي كه خارج از جمله با معني حاضر و آماده حفظ شده است، در ذهن باقي مي ماند.)

2- تمام بخش‌هاي كتاب زبان از جمله لغات ، متنها ، صورت و پاسخ تمرينها و.... را بايد بخوانيد و لغاتش را در آوريد نه اينكه به لغات آخر هر درس اكتفا كنيد.

2- از معلم خود بخواهيد تمام تمرين‌ها را حل كند.

3- لغت‌ها را سعي كنيد با يك يا چند مترادف انگليسي ياد بگيريد.

4- لغت‌هاي مترادف و متضاد در كنار هم بسيار راحت‌تر به خاطر سپرده مي‌شوند.

5- تست‌هاي زبان را به صورت مخلوط بزنيد نه طبقه بندي.

6- در هنگام زدن تست چه گرامر باشد، چه درك مطلب و چه تست لغت ، صورت تست و گزينه‌ها را معني كرده و لغات جديد را فيش برداري كنيد. اين كار به شما كمك مي كند دايره ي لغاتتان بسيار وسيع شود. مخصوصا اگر داوطلب شركت در كنكور منحصرا زبان هم هستيد، اين يكي از كارهاي واجب بر شما خواهد بود.

7- صحبت كردن در كلاس با همكلاسي ها يا در خانه با يكي از افراد تحصيل‌كرده، به زبان انگليسي دشوار ولي بسيار مفيد خواهد بود.

8– لغات زبان را ، از روي كتاب درسي خودتان و در جمله دوره كنيد.

9- لغات مهم را فيش برداري كنيد تا در وقت‌هاي تلف شده (اتوبوس ، مترو ، مطب دكتر يا صف‌هاي مختلف) بتوانيد مروري برآن‌ها داشته باشيد.

اخطار !!!

داوطلبان علاقمند به زبان، فقط به شركت در كنكور منحصرا زبان اكتفا نكنيد.

حتما" كنكور رشته ي اصلي خود را بدهيد و در كنار آن در كنكور منحصرا زبان هم شركت كنيد. چرا كه ظرفيت پذيرش و تنوع رشته در منحصرا زبان بسيار پايين است.

درس رياضي براي رشته ي رياضي ، مباحث بسيار گسترده و مهمي را شامل مي شود كه بيش‌ترين ضريب را دارد و در بالا و پايين شدن تراز خيلي موثر است. مواردي كه بايد در يادگيري رياضي در نظر گرفته شود، به قرار زير است:

1- بهتر است رياضيات را از همان اول دبيرستان كم كم و پله پله سر كلاس خوب ياد بگيريم، زيرا كه رياضي، درسي زنجيروار است و وقتي سنگ بناي يك مبحث را بد بگذاريد، روي فهميدن و يادگيري خيلي از موارد ديگر تاثيرجبران ناپذيري مي گذارد (قابل توجه بچه هاي سال اول يا دوم كه مي خواهند از الان خود را براي كنكور آماده كنند)

2- كتب درسي رياضي بسيار مهمند، و اين در حالي است كه 99 درصد دانش آموزان رياضي را فقط از روي جزوه و كتاب‌هاي كمك آموزشي مي‌خوانند.

3- براي شروع، از كتاب اول دبيرستان شروع كنيد (البته چون مباحث آن بسيار ساده است و اكثرا در سال‌هاي بالا تكرار شده است، لزومي ندارد خط به خط كتاب را بخوانيد و مثال‌ها را حل كنيد. فقط به دوره‌ي فرمول‌هاي ارائه شده و حل تمرين‌هاي سخت آخر هر مبحث بپردازيد.)

4- با اين كار قشنگ روي غلتك مي افتيد و متوجه مي‌شويد كه چگونه بايد با كتاب درسي رياضي كنار بياييد و چقدر مفيد است.

5 – خوب حالا كتاب‌هاي سنگين‌تر مثل : رياضي سال دوم ، آمار، حسابان، جبرواحتمال، هندسه، ديفرانسيل، گسسته، هندسه تحليلي (براي رشته ي رياضي)، رياضي سال دوم و سوم و پيش دانشگاهي (براي رشته‌ي تجربي و انساني ) را به ترتيب زير بخوانيد:

 • تمام متن كتاب را خط به خط بخوانيد.
 • مثالهاي داخل متن را بدون نگاه كردن به حل آن‌ها حل كنيد، سپس حل خود را با حل كتاب مقايسه كنيد.
 • تمرين‌هاي كتاب را دانه به دانه بدون نگاه كردن به حل المسائل حل كرده، سپس اشكالات خود را از معلمان ، همكلاسي‌ها ويا ... بپرسيد، در غير اين صورت به دفترحل تمرين يا حل المسايل مراجعه كنيد.
 • هيچگاه فرمولها را حفظ نكنيد ، زيرا بزودي فراموش مي‌كنيد ، تازه اگر هم فراموش نكنيد، نمي‌توانيد در حل تست‌ها از آنها استفاده كنيد، چون فقط آنها را حفظ كرده‌ايد و نمي دانيد كجاها كاربرد دارند.
 • وقتي مطلب را از روي كتاب خوانديد و مثال‌ها و تمرين‌ها را حل كرديد، بايد آنقدر از آن مبحث تست بزنيد تا فرمول‌ها و راه حل‌ها به همراه كاربردشان ملكه‌ي ذهنتان شوند.
 • براي دوره و تمرين تست زدن ، از تستهاي كنكورهاي گذشته استفاده كنيد.

مثال : شما مبحث تابع را كامل از كتاب خوانده‌ايد، حدود 50 تست از اين مبحث را انتخاب مي كنيد، 25 تست اول را بدون گرفتن زمان ونگاه كردن به پاسخ‌هاي تشريحي حل كنيد، يعني دقيقا" ذهن خود را درگير سوالات نماييد و راه حل‌هاي مختلف را براي رسيدن به پاسخ  درست، امتحان كنيد، بعد از تمام شدن اين 25 سوال به پاسخ تشريحي مراجعه كنيد و پاسخ‌هاي خود را مقايسه كنيد.

مهم: كنار هر كدام از سوالات كه نتوانسته بوديد هيچ راه حلي براي آن‌ها ارائه دهيد علامت منفي و كنار سوالاتي كه كامل حل كرديد ولي به پاسخ غلط رسيديد علامت ضربدر و كنار سوالاتي كه نصف راه حل را رفته‌ايد ولي بالاخره هيچ كدام از گزينه‌ها را درنياورديد، علامت مثبت بگذاريد و دست آخر، كنار سوالاتي كه با راه حل درست به پاسخ درست رسيده‌ايد ، هيچ علامتي نگذاريد.

خوب اين كار به چه دردي مي خورد ؟ به درد دوره كردن مفيد و سريع ، يعني در دور دوم كه شما خواستيد اين تست‌ها را دوباره بزنيد ، (حداقل بعد از دو هفته) به حل تست‌هاي علامت‌دار مي‌پردازيد و هر كدام را كه توانستيد حل كنيد، علامت كنارش را پاك مي كنيد.

وقتي مي‌توانيد بگوييد كه من به كل اين 25 تست با نكاتش مسلط شده‌ام ، كه هيچ علامتي كنار  هيچ تستي باقي نماند.

با اين فرم خواندن و تست زدن، نه نيازي به حفظ كردن فرمول‌ها و نه نيازي به حفظ كردن نكات تست‌ها خواهيد داشت، و نه احساس مي كنيد آن تست‌ها و نكاتشان را پس از مدتي فراموش كرده ايد.

هشدار:

درس رياضي براي رشته هاي تجربي و انساني هم بسيار مهم و نمره آور است ، در حالي كه خيلي از بچه‌هاي تجربي و مخصوصا انساني كل درس رياضي و يا بخش عظيمي از آن را كنار مي‌گذارند، يعني اصلا به سراغ رياضي نمي‌روند.

شما حتي اگر هم، بدون توجه به رياضي از سد كنكور رد شويد و در هر رشته‌اي كه قبول شويد،  به خاطر ضعيف بودن درس رياضي‌تان در دانشگاه با مشكلات زيادي روبرو خواهيد شد.

در مورد درس فيزيك هم قضيه تقريبا مشابه است، فقط شما بايد به متن كتب فيزيك و تعريف‌ها و مثال‌ها هم كاملا توجه كنيد، مثال‌هاي داخل متن و تمرين‌هاي آخر هر فصل هميشه عينا و يا با كوچكترين تغييري صورت تست‌هاي كنكور بوده‌اند. اين در حالي است كه 99% بچه ها اصلا" توجهي به كتاب درسي فيزيك ندارند و وقت گذاشتن روي حل تشريحي مثالها وتمرينها را اتلاف وقت مي‌دانند. آمار سازمان سنجش در كنكور 84 نشان مي‌دهد كه فقط 3% از كل بچه ها به چند سوال مفهومي– تعريفي فيزيك كه مستقيما از متن كتاب طرح شده‌بود ، پاسخ صحيح داده‌اند.

توصيه:

البته در مورد دروس رياضي و فيزيك ، اين كه شما درس را سركلاس خوب گوش دهيد و بفهميد هم مهم است، يعني فكر نكنيد كه اگر درس را سر كلاس نفهميدم، بعدا" خودم مي‌خوانم و ياد مي‌گيرم . قبل از كلاس درسي را كه قرار است داده شود، روزنامه وار بخوانيد تا پيش زمينه‌ي ذهنتان آماده‌ي دريافت باشد، و در هنگام توضيح مبحث آمادگي پرسيدن اشكالات و فهميدن كامل درس را داشته باشد.

بچه ها !!

اين قدر دنبال فرمول‌هاي طلايي و نكات نقره اي وراه حل‌هاي كوتاه و كتاب تست‌هاي معجزه آسا نباشيد، بلكه كتاب درسي‌تان را خوب مطالعه كنيد.!!!!!!!!!!

منبع: تبيان

موضوع: روش‌هاي مطالعه

امتياز: 3.53 تعداد رأي: 128

امتياز دهيد:

نظرات:

22/07/1393 ساعت 15:49
حسن:
سلامون عليكم
من امسال سال آخرمه و رشته ي حسابداري ميخونم و امسال كنكور دارم نميدونم كه بايد از كجا شروع كنم و چه درس هايي را بايد براي كنكور بخونم لطفا كمك كنيد.
اينم ايميلم لطفا راهنمايي كنيد خواهشا hassan_nabaty77@yahoo.com


11/03/1393 ساعت 00:16
Yasin:
گفتي كه بايد دانش آموزان بطور مفهمومي درس بخوانند و از سال اول تا پيش رو از اول توو كلاس بفهمن.پس با اين حساب واسه من اميدي نيستش،سوم رو تازه تموم كردم و معدلم حدودا 18 ميشه،
لطفا يكي كمكم كنهبايد از تابستون شروع كنم،چطوري بخونم؟من تمركز ندارم وقتي هم كه تمركز پيدا ميكنم نميتونم درسي رو خووب بخونم وقت زيادي ميبره.
چيكار كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
درضمن گفتي كه كتاب رو خوب بخونيم و مثالاشو حل كنيم و فلان،مگه ما چقدر توو روز وقت داريم،تازه بعدش بخوايم تست هم بزنيم.
يكي ج منو بده ممنون ميشم.
رشتم رياضي و ميخوام رتبه ي زير 500 بيارم.
لطفا راهنمايي كنين.


14/12/1392 ساعت 03:43
Hovakhshatre:
تورو خدا راهنماييم كنيد من ترم۳كارداني گرافيكم ولي دارم برا كنكورتجربي ميخونم كمكم كنيد انرژي ميخوام


06/11/1392 ساعت 21:18
مريم جون:
كنكورهرروسخت تر ميشه


22/07/1392 ساعت 12:19
غزل:
سلام .واسه رشته كامپيوتر چه كتابايي رو بخونم ...بيشترتوضيح بدبد ممنون ميشم


29/03/1392 ساعت 13:28
زهرا:
از درس هاي عمومي اول و دوم كدام هارا براي كنكور بخوانيم؟


29/03/1392 ساعت 13:26
زهرا:
از درس هاي عمومي اول و دوم كدام هارا براي كنكور بخوانيم؟


26/01/1392 ساعت 01:39
ياس۲:
كنكوراسان است


27/08/1391 ساعت 23:51
علي:
سلام
من رتبم۶۰۰۰شداماانتخاب رشته نكردم چون پارسال خيلي ازفصلاي كتابامونخونده بودم وهمش توگوشم پچ پچه مي شد كه كنكورفقط نكتست اما اخرسال كه كنكوراي سالاي قبلو خوندم فهميدم بيخودي خودمو يه سال عقب انداختم باباكنكورخيلي راحته باوركن اونايي كه دوسه رقمي مييارن كارخاصي نميكنن فرقشون بامااينكه اوناهدف دارنوبه دوروبريياشون كاري ندارن فرمولشونم زيادخوندنه يه چيزييو ميدوني منم هميشه به خودم مي گفتم بيخيال امسال سال بعدميشينم ميخونم اماواقعااشتباه مي كردم ايناروگفتم تاحركت كني نزاري بقييه ازت جلوبزننوتوباخودت بگي بزاربرن من همه ي انرژيموذخيره ميكنم تايه دفعه شروع كنموهمروجابزارم باوركن وقتي به خط پايان برسي متوجه ميشي سكوهاپرشده وتوازبرنده هانيستي بلكه يه تماشاچي هستي فقط يه تماشاچي وكسي براي يه تماشاچي كف نمي زنه كسي نميگه بابااونم سعي خودشوكرده چرايكي ازكرسيياي دانشگاه دولتي روبه اون نديم اره اره درسته خودت بشينوفكركن به ساعات مطالعت يه نگاه بنداز خودتم فريادميزني كه قبولي كه داشتن كليدورود به دانشگاه حقت نيست اي باباماروباش باكي داريم حرف ميزنيم خوابيدي!!!!!!باشه اتمام حجت
عزيزم بگازتوي ماراتون علمي پليسي نيست تاتوروبخاطرسرعت بالاجريمه كنه بياوسرعتوواسه يه بارم كه شده امتحان كن باوركن ضرر نميكني ببخش اگه سرتودرداوردم
تابعد............خداحافظ
راستي اگه سوالي داشتي ميتوني به ايميلم بفرستي اگه تونستم وجوابي برات داشتم ميفرستم
افشين دات212@ياهودات كام


11/08/1391 ساعت 15:45
مصطفي:
آره فرخنده جون. مشكل من هم همينههه كه توگفتي؟


10/07/1391 ساعت 16:21
فرخنده:
من سال اخر تجربي هستم يه كمي درموردنحوه ي خوندن فيزيك بگين خيلي باهاش مشكل دارم


28/06/1391 ساعت 14:31
مريم:
بازم سلام لطفا كمكم كنيدديگه خسته شدم انصاف كجاست عدالت چرا در حق ما دانش اموزان شهرستاني رعايت نميشه


28/06/1391 ساعت 14:29
مريم:
من امسال با رتبه ۱۴۰۰۰ در تربيت معلم وهم در ساير رشته ها در رشته تجربي قبول نشده و مردود اعلام شدم اما افرادي با رتبه ۲۴۰۰۰/۱۸۰۰۰/۳۳۰۰۰قبول شده اند ايا اين انصاف است من كجا برم و اعتراض كنم ديگه اميدي ندارم براي سال ديگه درس بخوانم لطفا كمك كنيد


24/05/1391 ساعت 02:21
زهرا:
ديگه خسته شدم از اين بي برنامه گي


22/05/1391 ساعت 15:25
سارا:
من يه دانش اموز سال سومي ام مي خوام واسه كنكور درس بخونم اما سر در گمم كه از كجا شروع كنم؟لطفا كمكم كنيد


12/05/1391 ساعت 22:44
نگار:
خوب بود مرسي اما جواب خيلي از سوالامو نتونستم بگيرم


24/04/1391 ساعت 19:24
پارميس:
سلام من نميدونم بايدچطوروازكجاشروع كنم توروووووووووووووووووووخداكمكم كنيدازاين سردرگمي راحت شم وبتونم تورشته موردعلاقه ام قبول شم حسابداري امورمالي ممنون ازوب سايت خوبتون ـازاهواز


24/04/1391 ساعت 18:59
شيوا:
من چه كار كنم كه بتونم زبان را خيليييييييي خوووووووووب ياد بگيرم


15/04/1391 ساعت 15:26
ياس::
راستي بچه ها منتظر آهنگ جديدم به نام بچه هاي كنكور تو شهريور ماه باشين.دوستون دارم


15/04/1391 ساعت 15:24
وهاب::
همش تقصير خودمونه سال اول تا چهارم رو تو كلاس هي بلوتوث بازي يا خواب يا تيكه ميندازيم هر وقت هم گير كنكور ميفتيم ميخواييم از همه چي سردر بياريم نميشه آقاجون


15/04/1391 ساعت 15:17
ياس::
هميشه براتون اميد دادم اما فك ميكنم همه نااميدين كه.اگه بخوايين ميتونين.شعار ياس :ارداه كن<عمل كن<موفق باش


30/03/1391 ساعت 19:54
الهام:
سلام چطوري بايد برنامه ريزي كنيم و با استرس كنار بيايم؟


21/03/1391 ساعت 14:13
ستاره:
چگونه درس اصول حسابداري را ياد بگيرم...ممنون


21/03/1391 ساعت 14:09
ستاره:
چكونه درس اصول حساباري را خوب ياد بگيرم


15/02/1391 ساعت 14:39
مريم:
در ضمن من رشته ي انساني هستم


15/02/1391 ساعت 14:36
مريم:
سلام من امسال كنكور دارم اول سال تقريبا خوب درس ميخوندم معدل ترم اولم ۷۷/۱۹ شد اما حالا كه كمتر از ۲ ماه به كنكور مونده اصلا حوصله ي درس ندارم خيلي استرس دارم خواهش ميكنم كمكم كنيد


30/01/1391 ساعت 13:58
سارا09189172958:
سلام من تازه ميخوام ادامه تحصيل بدم براي كنكور. دوسالي هست كه فارغ التحصيل شدم ايا ميتونم بعداز اين مدت فاصله گرفتن ازدرس دوباره شروع كنم لطفابچه ها راهنماييم كنيد.


27/01/1391 ساعت 19:39
مهدي:
واقعا مقاله ي مفيدي بود بچه ها اگه خواستين به اين وبلاگ هم سري بزنيد ضرر نمي كنيد www.successfulkonkooor.mihanblog .com


11/12/1390 ساعت 16:47
فرشاد ۰۹۳۸۸۲۲۸۲۶۱:
سلام من سايتتون رو خوندم خوبه .نظرات رو هم ديدم ولي هيچ جوابي به اون بيچاره ها نميديد من سال دوم رياضي هستم ولي قصد دارم در آينده دندانپزشك شم چه راه حل هايي دارين ؟ از كي بايد شروع كنم درس خوندن ؟ با تشكر از سايت خوبتون


01/12/1390 ساعت 23:42
ياس:
ميشه در مورد اين كه كي و چه موقع بايد درس بخونيم تا بيشتر و بهتر يادمون بمونه توضيح بدين


01/12/1390 ساعت 15:39
۵۵۵:
سلام


11/11/1390 ساعت 13:59
خشايار:
به نظر راه بهتر براي موفقيت توي كنكور نه معلم گرفتنه نه كلاس رفتم اگر خودتون تلاش كنيد خيلي بيشتر موفق ميشيد راستي يادتون باشه فقط و فقط كتاب درسي رو بخونيد و تست بزنيد


07/11/1390 ساعت 18:58
فاطمه جعفري:
ممنون از مقاله ي خوبتون. من سال سوم تجربي هستم لطفابگيد درس زيست وشيمي رو چطوربخونم


01/11/1390 ساعت 17:06
سعيد چار اژدها:
رشته ي من تجربي هستش من بيشتر درسامو از‍ريشه ضعيف هستم امسال كنكوردارم خيلي نااميدم نميدونم جكاركنم تورو خدا يكي كمكم كنه يه برنامه ريزي يه راه حلي كمكم كنيد


20/10/1390 ساعت 11:49
م ح م د:ب:
لطفا در مورد ارشد من و راهنميايي كنيد بايد چجوري تست بزنم واسم دعا كنيد قبول بشم با من تماس بگيريد۰۹۱۷۹۳۶۴۸۲۹


20/10/1390 ساعت 11:38
محمد:
واسه ارشد ميخونم خيلي استرس دارم لطفا كمكم كنيدشماره موبايل ۰۹۱۷۹۳۶۴۸۲۹


16/10/1390 ساعت 03:24
حسام بيات:
خيلي استرس دارم نميدونم روزي چند ساعت براي كنكور بخونم .(فني حرفه اي)


13/10/1390 ساعت 22:43
nasrin:
be nazare nmanke aaali bud age har ketabiro 4 bar dorost bekhunan bara konkoor hame reshteye morede alaghashun ghabulqaqn bazam mersi


02/10/1390 ساعت 18:08
آناهيتا:
من موقع درس خوندن تمركز كافي ندارم سوم تجربيم واسه درساي فيزيك ورياضي وقت كم ميارم چيكار كنم؟


06/09/1390 ساعت 10:52
نرگس:
تشكر بابت سايت خوبتون


03/09/1390 ساعت 20:07
گنه:
گوز توش


29/08/1390 ساعت 22:01
يه دوست:
عزيزم دغدغه درسته نه دقدغه، اگه اينطوري پيش بريد هيچ يك از بچه ها كنكور قبول نميشن كه!!! از خودتون شروع كنيد...


25/08/1390 ساعت 23:18
نيلوفر:
ممنون راهنمايي هاتون خوب بود ولي توقعات از ما بچه ها خيلي زياده همين استرسمون رو زياد ميكنه!


28/07/1390 ساعت 02:25
۹۱۱۹۸۱۵۱۰۰ميلاد:
دقيق نبود من همه ي رشته هارو رفتم دروس ما فقط يه مشت كلمه داره.


22/07/1390 ساعت 18:46
ساناز م.:
سلام ممنون از اين مطلبي كه گذاشتيد اگه ميشه لطفاً بيشتر در مورد مطالعه ي دروس انساني توضيح بديد. ممنون


21/07/1390 ساعت 20:21
قيام:
سلام خسته نباشيد جواب سوالات خود را كه در اين قسمت ميگذاريم چگونه و كجا ببينيم


05/07/1390 ساعت 19:19
داريوش براتي:
من رشته رياضي هستم


31/06/1390 ساعت 12:20
نگار:
من دانشجوي حسابداريم ميخوام دوباره كنكور بدم


29/06/1390 ساعت 12:06
ميلاد:
كنكور را زياد براي خود سخت نكنيد تا در آن موفق شويد.


20/06/1390 ساعت 18:09
زهره:
بسيار خوب بود لطفا بگوييد زيست وشيمي را چگونه بخوانيم


22/05/1390 ساعت 00:27
سمر:
مسي


22/05/1390 ساعت 00:23
ويدا:
من رشتم انساني است زياد درس ميخونم در ازمون هاي قلم چي شركت كردم ولي دوستم در ازمونا رتبش بيشتر از من ميشه با اينكه كمتر از من درس ميخونه جون هر كي دوست دارين راهنماييم كنييد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


22/05/1390 ساعت 00:12
فرزانه:
سلام من رشتم انساني است كانون قلم چي شركت كردم هدف در زندگي دارم خواستن توانستن است زياد درس بخونيد مطمعن باشيد دولتي در مياين.


16/04/1390 ساعت 16:44
محمد:
خوب بود


01/04/1390 ساعت 20:52
يزدان:
سلام خيلي عالي بود دست شما درد نكنه


12/03/1390 ساعت 14:49
تينا:
كمكم كنين سوالاي كنكورونميفهمم هرچي تست ميزنم نمره منفي ميگيرم


20/02/1390 ساعت 16:33
فرشته:
خوب بود.ممنون


07/02/1390 ساعت 19:42
فرنوش:
سلام من رشتم انسانيه پشت كنكوري هستم اگه بخوام حقوق بيارم چه درس هايي را بايد بيشتر بخونم يكي جوابمو بده


20/01/1390 ساعت 11:49
مهراد :
لطفا بگين چه كتابه تستي گيرم گاج يا قلمچي. واي من هيچي بلد نيستم خدااااااااااااااا كمكم كن


19/01/1390 ساعت 12:17
معصومه.ا:
دوماه تا كنكور مانده و من تازه الان شروع به خواندن فيزيك كرده ام نمي دونم فيزيك سال ۲ را كه اصلا بلد نيستم بخوانم يا نه . شايد بهتر باشه فقط فيزيك ا و ۳ و پيش را بخوانم؟چي كار كنم؟


13/01/1390 ساعت 20:41
آي هوار كمك:
چيكار كنم كه درسهارو مفهومي بخونم سال دوم تجربي هستم ولي از الان استرس كنكورو دارم فكر ميكنم دارم درسهارو حفظ ميكنم هيچي تو حافظه بلند مدتم نميره تورو خدا كمكم كنيد


16/12/1389 ساعت 14:47
راحله :
ممنون از راهنمايي هايتان مي خواستم در مورد جي ۵هم كمي توضيح بدين براي كنكور خوبه يا نه ممنون


10/12/1389 ساعت 22:23
عليرضا:
عاليه خيلي ممنون۹


16/11/1389 ساعت 19:17
سوده:
خوب بود. درباره برنامه ريزي هم صحبت كنيد.ممنون


03/11/1389 ساعت 08:43
علي اصغر:
در مورد رشته ي انساني خيلي توضيح بدين كه چگونه درس بخونيم روزي چندتا ساعت كافي كه درس بخونيم. ممنون


27/08/1389 ساعت 08:24
رضا،سوم تجربي:
دستتون درد نكنه عاليه!!بيست!توب...
نه فقط اين مقاله،بلكه كل مقالات و كلا سايتتون...


25/08/1389 ساعت 23:03
محدثه :
بد نبود بهتر است ازمونهايي كه بچه ها امتحان ميدهند در سايتي ثبت شود ودر امتحان نهايي سال سوم انساني چگونه درس بخوانم تا موفق شوم؟


19/08/1389 ساعت 17:40
زهرا:
باتشكر از شما در مورد رشته ي انساني بيشتر مطالب و توضيح دهيد


13/07/1389 ساعت 21:08
كيميا:
خيلي عاليه. بهترين موقع براي شروع آزمون هاي آزمايشي دقيقا" كي هست؟ من سال دومم. رشته ي تجربي. بعضي ها كه از سال سوم شروع مي كنن بعدا" مي گن دير شروع كرديم. ممنون ميشم اگه كمك كنيد چون سوال من و خيلي از هم سن هامه .


01/07/1389 ساعت 15:59
مهران:
خوبه - ممنون ميشم اگه بگين چطوري زيست شناسي رو واسه كنكور بخونم


20/06/1389 ساعت 13:48
تك ستاره:
من تابستون كتاباي دوم و سوم رو خوندم حالا از ايسن به بعد ميخوام تست بزنم ولي نميدونم چي بخرم
كمك
كمك
كمك
اگه ميشه زود جواب بدين


(عجب رويي دارم من....)


20/06/1389 ساعت 13:39
تك ستاره:
سلام
من كنكوري انسانيم و نميدونم كتاب تست چي خوبه ......بين گاج و قلم چي و نوبل موندم حالا اگه شما تجربه اي دارين و ميدونين رتبه بالايا چه كتابايي خوندن به مام بگين ممنون ميشم


14/06/1389 ساعت 01:12
سميرا:
بسيار عالي بود.من رشتم انسانيه تابستونمو از دست دادم دارم از استرس ميمرم ميشه يه راهنمايي كنيدخواهش ميكنم


01/06/1389 ساعت 01:39
‍‍ پژمان فرهادي:
ميخواستم ببينم چگونه براي كنكور زبان درس بخوانم؟


11/05/1389 ساعت 16:50
مهناااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااز:
خيلي خيلي عاااااااااااااااااااااااالي


ممنونننننننننننننننننننن


09/05/1389 ساعت 23:05
ميلاد:
حاصلذعمليات ها سخت است


05/05/1389 ساعت 18:57
سجاد پورفريور:
خوب بود من خودم دانش اموز دوم دبيرستان در رشته ي انساني هستم ميخواستم بدوم چگونه بايد درس فلسفه و منطق رو ياد بگيريم


28/04/1389 ساعت 10:39
نگين:
سلام مي شه بگين يه دانش اموز كه رشته اش انسانيهو سال دوم را تموم كرده چطور براي كنكور در تابستون درس بخونه ممنون


27/02/1389 ساعت 14:44
سعيد:
سلام مي شه تو ضيح بديد يه دانش اموز كه رشته ي انسانيه و سال دوم را تموم كرده بايد چه طور براي كنكور تو تابستون درس بخونه. با تشكر


21/11/1388 ساعت 14:47
مينو:
فوق العاده است
من توي فيزيك و رياضي مشكل دارم يه راهي رو بگين كه تقويتش كنم


19/10/1388 ساعت 02:09
كنكور با راديو فرهنگ:
آموزش دروس كنكور با بهترين اساتيد ايران در راديو فرهنگ.
زيست شناسي-ديفرانسيل-گسسته-شيمي-ادبيات-عربي-دين و زندگي-زبان انگليسي-و مشاوره.
براي اطلاع بيشتر به وبلاگ زير مراجعه كنيد.
www.gozineradio.blogfa.com


29/09/1388 ساعت 09:05
م:
به اميد موفقيت همه


20/09/1388 ساعت 20:02
سحر:
خيلي خوب بود يك مقدار بيشتر در مورد رشته هاي پزشكي توضيح دهيد.


16/09/1388 ساعت 22:10
عباس ساعدي:
تخصصي بيشتر بخونيم يا عمومي؟


01/09/1388 ساعت 10:47
محمد حسين:
راه حلي براي درس خواندن \شت كنكوري ها ارايه دهيد خيلي ممنونم


23/08/1388 ساعت 15:54
اميد:
عالي بود.ولي خواهش مي كنم در رابطه با آزمون هاي قلمچي و ... هم نظري بدين.با تشكر


19/08/1388 ساعت 19:57
عارف هاشمي كيا:
روزي چند ساعت براي كنكور درس بخوانم توضيح بديد ممنون ميشم.


19/08/1388 ساعت 19:48
عارف:
فوق العاده توضيح داديد


13/08/1388 ساعت 08:12
حبيبه پشتيبان دوم و سوم انساني:
بهترين راه ياد گيري رياضي براي رشته انساني را شرح دهيد


13/08/1388 ساعت 08:08
حبيبه:
مرسي عالي بود


02/08/1388 ساعت 18:04
اسفند بيرانوند:
چگونه مي توانم دركنكور قبول بشم... ممنون


27/07/1388 ساعت 14:02
اكرم:
براي كنكوررشته ادبيات چه كتاب هايي بايد بخوانيم؟ توروخدا جوابم رابديد


20/07/1388 ساعت 20:55
رستگار رحماني تنها:
اگر ميخوايد زير ۱۰۰۰بياريد يا حتي ۱۰۰ بايد روزي يه نصفه كتابو به حده استاندارد بخونيد و روز بعد كامل بعد هفته ديگه روزي ۲۰ صفحه از كتابي كه براتون مشكله بخونيد


05/07/1388 ساعت 13:01
مهدي:
عالي بود
لطفاً در مورد منابع آزمون كارداني به كارشناسي حسابداري توضيح بديد.ممنوم ميشم


21/06/1388 ساعت 14:12
الهام:
من ۷۹ ديپلم رياضي گرفتم و ۸۲ فوق ديپلم كامپيوتر گرفتم الان هم كه دو سال مشغول به كارم مي خواستم اسعفا بدم و برا ي دندانپزشكي سراسري بخونم آيا با يك سال خوندن مي تونم اميدوار باشم نتيجه بگيرم


26/03/1388 ساعت 11:52
سهيلا:
خوب بود ولي ميخوام بدونم معدل براي كنكورچگونه حساب مي شه


29/01/1388 ساعت 23:37
عباس سميعي:
عالي بود من كه استفاده كردم
موفق و مويد باشيد


04/01/1388 ساعت 11:47
زهرا:
مرسي خيلي سايتتون عاليه


02/12/1387 ساعت 21:31
سالار :
سايت بسيار مفيد با مديريت زمان ترجيح الويت ها ترك عادتهاي بد و ارتقاء نقاط ضعف همه چيز ممكنه.
دارم براي ارشد MBA آماده مي شم.
دانشجوي كارشناسي مديريت بازرگاني دانشگاه نبي اكرم تبريز هستم. توكل به خدا.
با تفكر هميشه مثبت.


29/11/1387 ساعت 10:10
مينا:
من هم درس خوندن را دوست دارم هم هدف دارم پارسال با اين كه خيلي خونده بودم رتبه ام ۱۷۰۰۰ شد به همين خاطر مي ترسم بخونمو اخرش هيچي


16/11/1387 ساعت 14:42
يلدا :
هر كس درس را به خاطر ارزش كسب علم دوست داشته باشه از شب و روز خواندنش خسته نميشه به شرطي كه حواسش باشه اين مقاله درست ميگه كه فقط كتابتون را بخونيد بنابراين درس را دوست داشته باش هدفت را مشخص كن و تلاش كن حتما قبول ميشي يلدا دانشجوي ارشد جغرافياي سياسي راستي خدا هم يادتون نره بهش بگين كمكتون ميكنه


09/11/1387 ساعت 19:43
علي:
مزخرف بود


14/10/1387 ساعت 11:09
سعيد:
چگونه فيزيك بخوانم وجواب مشاوره خيلي دير مي ايد؟!!!


09/10/1387 ساعت 21:28
ندا تفاخ:
چه كتابي براي رشته ي انساني كنكور بخوانم


01/10/1387 ساعت 16:31
زهرامحمدي:
ميخواستم بگم چگونه براي كنكور درس بخوانم


08/08/1387 ساعت 01:22
سيد سعيد قلمكاريان اصفهاني:
اگر سازنده ي زندگي نباشي بازيچهء آن مي شوي.


30/07/1387 ساعت 07:43
مدبر سايت:
جناب آقا سامان
در مورد تمركز در همين سايت مقالات زيادي درج شده‌است كه يكي از بهترين مقالات در اين زمينه به قلم آقاي حورايي در ۱۳ قسمت در آدرس زير آمده‌است:
مطالعه موفق با تمركز
اگر در قسمت جستجوي مقالات سايت نيز كلمه‌ي «تمركز» را وارد كنيد، به مقالات جالبي برخورد خواهيد كرد.


30/07/1387 ساعت 01:18
سامان:
چگونه در هنگام درس خواندن تمركز بگيرم؟


20/07/1387 ساعت 10:47
مدبر سايت:
خانم يا آقاي سيمركا!
در رابطه با درخواست خود به اين مقاله مراجعه كنين:
مهندسي معكوس تست هاي كنكور - روش دسترسي به پاسخ درست بر اساس احتمالات


19/07/1387 ساعت 11:55
سيمركا:
درباره روشاي حل ذهني تستهاي كنكور مطلب بنويسيد


16/07/1387 ساعت 18:47
ساناز:
سلام من مشكلم ديف فيزيك هندسه ي تحليلي و گسسته است.شايد بگين تو كه همه رو ميلنگي.ولي من علاقه دارم.از طرفي حتما بايد بايد بايد قبول شم.راهنماييم مي كنيد؟


09/07/1387 ساعت 13:33
ليلا:
سلام
توي رشته ي انساني چه درسهايي بيشتر بخونم


31/06/1387 ساعت 07:44
نازنين:
چگونه درس فيزيك را خوب ياد بگيرم.
تورو خدا جواب بديد.
از سايتتون هم راضي هستم**


12/06/1387 ساعت 11:59
الهام:
چكار كنم با تمركز بخوانم و درباره ي زمان دوره ي مطالب توضيح دهيد


27/05/1387 ساعت 14:45
ناشناس:
در مورد رشته ي انساني بيشتر توضيح بديد..ممنون


نام شما: *
نظر شما: *
حاصل عمليات: ۱ x ۸ =

بسياري از افرادي كه مقاله‌ي فوق را خوانده‌اند، اين مقاله‌ها را نيز خوانده‌اند:


مقالات مرتبط:


آموزشگاه‌ها مدارس دبيران ناشران كتاب‌ها اخبار مقاله‌ها سايت‌هاي مرتبط اخبار همكاران
صفحه‌ي اصلي درباره‌ي ما تماس با ما جست و جو نظرات پرسش‌هاي متداول تعرفه‌ي آگهي